VF40120C-E3/4W
Mfr.Part #
VF40120C-E3/4W
Manufacturer
Vishay
Package/Case
Datasheet
VF40120C-E3/4W
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V ITO220
Stock
433
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 µA @ 120 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
ITO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
120 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
880 mV @ 20 A