Q6006LH4TP
- Mfr.Part #
- Q6006LH4TP
- Datasheet
Q6006LH4TP
- Description
- TRIAC ALTERNISTOR 600V 6A TO220
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 35 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 35 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 80A, 85A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 6 A
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-220-3 Isolated Tab
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- TO-220 Isolated Tab
- Triac Type :
- Alternistor - Snubberless
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1.3 V
- Voltage - Off State :
- 600 V