DMTH10H010LCT
Mfr.Part #
DMTH10H010LCT
Datasheet
DMTH10H010LCT
Description
MOSFET N-CH 100V 108A TO220AB
Stock
679
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
108A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
53.7 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2592 pF @ 50 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-220-3
Power Dissipation (Max) :
2.4W (Ta), 166W (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
9.5mOhm @ 13A, 10V
Supplier Device Package :
TO-220-3
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 250µA