DMTH10H009SPS-13
Mfr.Part #
DMTH10H009SPS-13
Datasheet
DMTH10H009SPS-13
Description
MOSFET N-CH 100V PWRDI5060
Stock
570
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
16A (Ta), 88A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
30 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2085 pF @ 50 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
8-PowerTDFN
Power Dissipation (Max) :
1.6W (Ta), 100W (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
8.9mOhm @ 20A, 10V
Supplier Device Package :
PowerDI5060-8
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA