DMTH10H009LPSQ-13
Mfr.Part #
DMTH10H009LPSQ-13
Datasheet
DMTH10H009LPSQ-13
Description
MOSFET BVDSS: 61V~100V POWERDI50
Stock
793
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15A (Ta), 91A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
40.2 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2309 pF @ 50 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
8-PowerTDFN
Power Dissipation (Max) :
1.5W (Ta), 100W (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
8mOhm @ 20A, 10V
Supplier Device Package :
PowerDI5060-8
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250µA