LF25ABDT-TRY
Mfr.Part #
LF25ABDT-TRY
Datasheet
LF25ABDT-TRY
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA DPAK
Stock
1925
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
2 mA
Current - Supply (Max) :
12 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :
Obsolete
PSRR :
82dB ~ 65dB (120Hz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
DPAK
Voltage - Input (Max) :
16V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 500mA