LF25ABDT
Mfr.Part #
LF25ABDT
Manufacturer
STMicroelectronics
Package/Case
Datasheet
LF25ABDT
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA DPAK
Stock
660
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
1 mA
Current - Supply (Max) :
12 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
82dB ~ 65dB (120Hz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
DPAK
Voltage - Input (Max) :
16V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.7V @ 500mA