LF25ABPT-TR
Mfr.Part #
LF25ABPT-TR
Datasheet
LF25ABPT-TR
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA PPAK
Stock
606
Control Features :
Enable
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
1 mA
Current - Supply (Max) :
12 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Product Status :
Obsolete
PSRR :
82dB ~ 65dB (120Hz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
PPAK
Voltage - Input (Max) :
16V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.7V @ 500mA