A61CS12VDC1.3R
Mfr.Part #
A61CS12VDC1.3R
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Package/Case
Datasheet
A61CS12VDC1.3R
Description
RELAY AUTO SPDT 30A 12VDC PCB
Stock
596
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
110.1 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
5 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Release Time :
2 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max