A61CS24VDC1.3R
- Mfr.Part #
- A61CS24VDC1.3R
- Manufacturer
- CIT Relay and Switch
- Package/Case
- Datasheet
A61CS24VDC1.3R
- Description
- RELAY AUTO SPDT 30A 24VDC PCB
- Stock
- 1893
- Quality
- Manufacturer :
- CIT Relay and Switch
- Product Category :
- Automotive Relays
- Coil Current :
- 55 mA
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 24VDC
- Contact Form :
- SPDT (1 Form C)
- Contact Rating (Current) :
- 30 A
- Features :
- Resistor, Sealed - Fully
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 16.8 VDC
- Must Release Voltage :
- 2.4 VDC
- Operate Time :
- 5 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- 2 ms
- Switching Voltage :
- 75VDC - Max