A171AS12VDC.96
Mfr.Part #
A171AS12VDC.96
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Package/Case
Datasheet
A171AS12VDC.96
Description
RELAY AUTO SPST 20A 12VDC
Stock
810
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
80 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Sealed - Fully
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Release Time :
5 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max