A31ACQ24VDC1
Mfr.Part #
A31ACQ24VDC1
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Package/Case
Datasheet
A31ACQ24VDC1
Description
80AMP RELAY AUTOMOTIVE SPST NO 1
Stock
428
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
75 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
60 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Release Time :
5 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max