A31ACQ12VDC2R
Mfr.Part #
A31ACQ12VDC2R
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Package/Case
Datasheet
A31ACQ12VDC2R
Description
80AMP RELAY AUTOMOTIVE SPST NO 1
Stock
572
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
150 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
80 A
Features :
Resistor
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Release Time :
5 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max