J115F11A120VACS6
Mfr.Part #
J115F11A120VACS6
Datasheet
J115F11A120VACS6
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 120V
Stock
634
Coil Current :
39.5 mA
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Operate Voltage :
90 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max