J115F11A110VDCS6.6
Mfr.Part #
J115F11A110VDCS6.6
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Package/Case
Datasheet
J115F11A110VDCS6.6
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 110V
Stock
300
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
5.5 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max