RC1005F1022CS
Mfr.Part #
RC1005F1022CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package/Case
Datasheet
RC1005F1022CS
Description
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/16W 0402
Stock
573
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
10.2 kOhms
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%