STSP84028UL65
Mfr.Part #
STSP84028UL65
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package/Case
Datasheet
STSP84028UL65
Description
TVS DIODE 2.8VWM 20VC 8-SOP
Stock
1022
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Ethernet
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
0.65pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
20A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
8-SOP
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
4
Voltage - Breakdown (Min) :
3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
20V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
2.8V (Max)