SMLJ100E3/TR13
Mfr.Part #
SMLJ100E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package/Case
Datasheet
SMLJ100E3/TR13
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR
Stock
682
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
16.8A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TA)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMLJ (DO-214AB)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
179V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V