AK10-430C-BP
Mfr.Part #
AK10-430C-BP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package/Case
Datasheet
AK10-430C-BP
Description
TVS DIODE 430VWM 625VC AK
Stock
681
Manufacturer :
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
10000A (10kA) (8/20µs)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Power - Peak Pulse :
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
AK
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
440V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
625V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
430V