SESD0201C-006-058
Mfr.Part #
SESD0201C-006-058
Manufacturer
Littelfuse
Package/Case
Datasheet
SESD0201C-006-058
Description
TVS DIODE 5VWM 0201
Stock
713
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
0.6pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Power - Peak Pulse :
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
0201 (0603 Metric)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
5.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
5V (Max)