ELH129M063AT5AA
Mfr.Part #
ELH129M063AT5AA
Manufacturer
KEMET
Package/Case
Datasheet
ELH129M063AT5AA
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP
Stock
394
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
12000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Impedance :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
7.192 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
6.2 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
63 V