BD33C0AHFP-CTR
Mfr.Part #
BD33C0AHFP-CTR
Datasheet
BD33C0AHFP-CTR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A HRP-5
Stock
1964
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
2.5 mA
Current - Supply (Max) :
2.5 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
PSRR :
55dB (120Hz)
Supplier Device Package :
HRP-5
Voltage - Input (Max) :
26.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 500mA