A21CSP24VDC1.6
Mfr.Part #
A21CSP24VDC1.6
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Package/Case
Datasheet
A21CSP24VDC1.6
Description
RELAY AUTO SPDT 24VDC PCB
Stock
1637
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
66.7 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Sealed - Fully
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Release Time :
5 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max