A31CCQ12VDC1D
Mfr.Part #
A31CCQ12VDC1D
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Package/Case
Datasheet
A31CCQ12VDC1D
Description
80AMP RELAY AUTOMOTIVE SPDT 1C 1
Stock
259
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
150 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
60 A
Features :
Diode
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Release Time :
5 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max