R51-5D40-12
- Mfr.Part #
- R51-5D40-12
- Manufacturer
- NTE Electronics, Inc.
- Package/Case
- Datasheet
R51-5D40-12
- Description
- RELAY AUTO 50A 12VDC SPDT
- Stock
- 3360
- Quality
- Manufacturer :
- NTE Electronics, Inc.
- Product Category :
- Automotive Relays
- Coil Current :
- Coil Type :
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPDT (1 Form C)
- Contact Rating (Current) :
- 50 A
- Features :
- Mounting Type :
- Must Operate Voltage :
- Must Release Voltage :
- Operate Time :
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C