J104A2C12VDC.40S
Mfr.Part #
J104A2C12VDC.40S
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Package/Case
Datasheet
J104A2C12VDC.40S
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 12V
Stock
1460
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
33.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
3 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
4.5 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
1.5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC, 220VDC - Max