J1031C12VDC.15S
Mfr.Part #
J1031C12VDC.15S
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Package/Case
Datasheet
J1031C12VDC.15S
Description
RELAY UL APPROVED GEN PURPOSE SP
Stock
20
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
12.5 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
2 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
4.5 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
1.5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
125VAC, 60VDC - Max