C1500K100
Mfr.Part #
C1500K100
Manufacturer
Ohmite
Package/Case
Datasheet
C1500K100
Description
1500W 100 OHMS SILI CORRIB 10%
Stock
788
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Vitreous Enamel Coated
Composition :
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets (not included)
Operating Temperature :
Package / Case :
Radial, 3 Lead, Tubular
Power (Watts) :
1500W
Product Status :
Active
Resistance :
100 Ohms
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Tolerance :
±10%