BN154E0105KEN
Mfr.Part #
BN154E0105KEN
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package/Case
Datasheet
BN154E0105KEN
Description
CAP FILM 1UF 10% 100VDC RADIAL
Stock
184
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V