J104D2C24VDC.20S
Mfr.Part #
J104D2C24VDC.20S
Datasheet
J104D2C24VDC.20S
Description
RELAY UL GEN PURP DPDT 2C 24VDC
Stock
45204
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current :
8.3 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
2 A
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
6 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Release Time :
4 ms
Switching Voltage :
250VAC, 100VDC - Max