MVR20D122K
Mfr.Part #
MVR20D122K
Datasheet
MVR20D122K
Description
VARISTOR 1200V 6500A 20MM DISC T
Stock
472
Capacitance @ Frequency :
350 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
6.5 kA
Energy :
408J
Features :
Maximum AC Volts :
750 V
Maximum DC Volts :
990 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max) :
1320 V
Varistor Voltage (Min) :
1080 V
Varistor Voltage (Typ) :
1200 V