MVR20D162K
Mfr.Part #
MVR20D162K
Datasheet
MVR20D162K
Description
VARISTOR 1600V 6500A 20MM DISC T
Stock
258
Capacitance @ Frequency :
330 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
6.5 kA
Energy :
606J
Features :
Maximum AC Volts :
1000 V
Maximum DC Volts :
1280 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max) :
1760 V
Varistor Voltage (Min) :
1440 V
Varistor Voltage (Typ) :
1600 V