MVS4032P241K
Mfr.Part #
MVS4032P241K
Manufacturer
Meritek
Package/Case
Datasheet
MVS4032P241K
Description
VARISTOR 4032 240V 1200A 2SMD JL
Stock
1210
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
170 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
18.5J
Features :
Maximum AC Volts :
150 V
Maximum DC Volts :
200 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
264 V
Varistor Voltage (Min) :
216 V
Varistor Voltage (Typ) :
240 V