MVR20D751K-S
Mfr.Part #
MVR20D751K-S
Manufacturer
Meritek
Package/Case
Datasheet
MVR20D751K-S
Description
VARISTOR 750V 10000A DISC 20MM H
Stock
507
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
530 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
10 kA
Energy :
420J
Features :
High Surge
Maximum AC Volts :
460 V
Maximum DC Volts :
615 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Disc 20mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
825 V
Varistor Voltage (Min) :
675 V
Varistor Voltage (Typ) :
750 V