MVR20D561K
Mfr.Part #
MVR20D561K
Datasheet
MVR20D561K
Description
VARISTOR 560V 6500A 20MM DISC TH
Stock
263
Capacitance @ Frequency :
710 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
6.5 kA
Energy :
220J
Features :
Maximum AC Volts :
350 V
Maximum DC Volts :
460 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max) :
616 V
Varistor Voltage (Min) :
504 V
Varistor Voltage (Typ) :
560 V