PCB10JB4R00
Mfr.Part #
PCB10JB4R00
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package/Case
Datasheet
PCB10JB4R00
Description
RES 4 OHM 5% 10W AXIAL
Stock
398
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 275°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
10W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
4 Ohms
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%